SLUŽBY    KRÚŽKY   OLYMPIÁDY   SÚŤAŽE ZUČ   ŠPORTOVÉ SÚŤAŽE   PROJEKTY   TÁBORY

NAŠE AKTIVITY - PROJEKTY

EÚ MLÁDEŽ

Program EÚ MLÁDEŽ

Prvý krok mladých na ceste do Európy.

Centrum voľného času v Žiari nad Hronom sa dňom 06.08.2006 stalo Akreditovanou vysielajúcou organizáciou Európskej dobrovoľníckej služby.

Európska dobrovoľnícka služba (EDS):

• Ponúka mladým ľuďom od 18 do 30 rokov (mladí ľudia s nedostatkom príležitosti, študenti, nezamestnaní ) príležitosť pobytu v zahraničí bez akýchkoľvek finančných výdavkov

•

Umožňuje spoluprácu širokého spektra organizácií a tvorbu medzinárodných partnerstiev prostredníctvom vysielania a hosťovania dobrovoľníkov.

• Možnosť zapojiť sa do miestneho projektu neziskového charakteru

Prínos EDS v oblasti vzdelávania:

Je účinným prostriedkom poskytovania alternatívneho vzdelávania a školiacich príležitostí pre mladých ľudí. Účasť na projekte EDS umožňuje mladým ľuďom :

- stať sa nezávislým a dospieť

- oboznámiť sa s odlišným sociálnym a kultúrnym prostredím

- posilniť si sebavedomie

- rozšíriť svoj obzor

- nadobudnúť praktické znalosti

- nadobudnúť alebo zdokonaliť si jazykové znalosti

- naučiť sa preberať zodpovednosť a pracovať v tíme

Akcie programu MLÁDEŽ

MEDZINÁRODNÉ MLÁDEŽNÍCKE VÝMENY

( Akcia 1 ) t.j. stretnutia mládeže vo veku od 15-25 rokov, trvajúce 6 - 21 dní, pri ktorých sa partneri z 2 a viacerých krajín Európy dohodnú na téme, cieľoch, programe, rozpočte a každý podá v Národnej kancelárii programu Mládež vo svojej krajine žiadosť a finančnú podporu. Hostiteľská krajina žiada o poskytnutie výdavkov spojených s ubytovaním, stravou, miestnou dopravou, nákladmi na program a pod. pre všetky skupiny, kým hosťujúce organizácie žiadajú na cestovné a výdavky pri príprave samotnej aktivity ( prípravná návšteva, prenájmy na stretnutia skupiny pred výmenou, administratívne náklady a pod. ) pre svoju skupinu.

EURÓPSKA DOBROVOĽNÍCKA SLUŽBA ( EDS )

( Akcia 2 ) t.j. vycestovanie alebo hosťovanie dobrovoľníka v partnerskej organizácii po dobu 6 mesiacov až 1 rok. Ak sa chcete stať dobrovoľníkom a nie ste členom žiadnej organizácie, pokúste sa vyhľadať organizáciu, ktorá by vás mohla "zastrešiť " a ktorá získala akreditáciu vysielajúcej organizácie - Centrum voľného času v Žiari nad Hronom. Potom obdržíte prístup k ponuke projektov dobrovoľníckej služby v zahraničí. Vek dobrovoľníka je od 18 do 30 rokov. Dobrovoľník môže byť študent SŠ a VŠ, nezamestnaný aj zamestnaný mladý človek.

MLÁDEŽNÍCKE INICIATÍVY

( Akcia 3 ) miestne projekty mládeže na zmysluplné trávenie voľného času, inovatívne, s európskym rozmerom, najlepšie pre skupiny znevýhodnených mladých ľudí: telesne, mentálne postihnutých, nezamestnaných, menšiny a pod. V Akcii 3 je možné podporiť aj projekty bývalých dobrovoľníkov tvz. Investícia do budúcna ( Future Capital )

KONTAKT

Akékoľvek informácie o Európskej dobrovoľníckej službe a programe EÚ Mládež Vám poskytnú pracovníčky Centra voľného času Ul. M. R. Štefánika 17, Žiar nad Hronom.

telefón: 045 /673 33 48

hgafrikova@zoznam.sk